Güvenli Mesafede Çalışma Hayatı Nasıl Hazırlanır

GÜVENLİ MESAFEDE ÇALIŞMA ALANI NASIL HAZIRLANIR

Virüs ve bulaşıcı enfeksiyonlarla mücadelede kişisel mesafeleri korumak önemli bir tedbirdir. Fakat ofis ve çalışma alanlarımızda fiziksel mesafeyi önerilen uzaklıkta tutabilmek, buna bağlı olarak da her zaman ölçmek pek mümkün olmayabiliyor. Genel olarak bir ofiste güvenli mesafenin tanımı 1.5 – 2 metre olarak belirtilmektedir. Çalışanların işlerine başlaması ile mesafelerin belirlenmesi ve gerekli tedbirlerin alınması önem arz etmektedir.

GÜVENLİ OFİS TASARIMI

Güvenli ofis konseptini tasarlayan Düzey Mimarlık tasarım ekibi konuyu üç bölüm olarak ele aldı;

  • Sosyal mesafenin korunması.
  • Hijyen güvenliğinin arttırılması.
  • Kontrol ve sürdürülebilir iş hayatı.

Ofis ve çalışma alanlarında riskli yerler, resepsiyon, bekleme salonu, toplantı odası, asansör ve ortak çalışma alanlarıdır. Güvenli mesafenin sağlanabilmesi için öncelikle bilgilendirme ve işaretlemeler doğru konumlandırılmalıdır. Bu alanlarda mesafelerin korunması için zeminde, duvarda veya bariyerlerde gerekli uyarıcı işaretlendirmelerin olmasına dikkat edilmelidir. İşaretler görsel anlatıma sahip, kolay anlaşılabilir olmalıdır.

Toplu ve bireysel çalışma alanlarının düzenlenmesi kapsamında öncelikle çalışma istasyonlarının mümkünse yerleşimlerinin yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Fazla masa veya sandalyelerin kaldırılması sağlanmalıdır. Bu düzenlemelerin mümkün olmadığı yerlerde, seperasyonlar ile bölünmesi sağlanmalıdır, her bölüm çalışanlar arasındaki iletişimi kesmeyecek işlevsellik de olmalıdır.

Cam ve akrilik (plexiglass) malzeme kullanılarak imal edilen, özel alüminyum profil sistemleri sayesinde masalara zarar vermeden kolayca montajı sağlanır.

Tüm bu bölümlerin oluşturulması tek başına yeterli olmayacaktır, çalışanların kendilerini rahat hissetmesi için yapay bitki, rahatlatıcı dokular kısıtlamaları güvenli bir şekilde yumuşatacak geçişler sağlanmalıdır. Bu yenilikler ortamı daha rahat hale getirecektir.

Bekleme alanında yapılan düzenleme ile müşterileri rahat bir şekilde, güvenli olarak şirkete gelebilmeleri sağlanmalıdır.

Tüm çalışmalar yıllardır oluşan alışkanlıkları rahatsız edici şekilde değiştirmeden, hızlı bir şekilde konforlu olması sağlanmalıdır. Bu çalışmaların tamamının çalışanların güvenliğini sağlamak ve korumak için olduğu vurgulanmalıdır.

DÜZEY FUAR  Yöneticileri,

Covid-19 ile yapılan topyekûn mücadelede şirket olarak çalışanlarımızla gerekli olan tüm tedbirleri alarak, tüm alışkanlıklarımızı ve davranışlarımızı yeniden yapılandırdık. Şunu iyi biliyoruz, koronavirüs alınan tedbirlerden daha güçlü değildir. 

HİJYEN GÜVENLİĞİNİN ALINMASI

Özellikle ortamın ve çalışma alanlarının düzenli bir şekilde genel ve özel hijyeninin sağlanması çok önemlidir. Ortamın düzenli bir şekilde dezenfektanlar ile temizlenmesi gerekmektedir. Çalışanların sabah ve gün sonunda ayrılırken kendi alanlarını temiz tutması, dezenfekte etmesi, alkol bazlı ıslak mendillerle silerek hijyeni sağlaması mümkündür.

Covid-19 Tehdidinin başlangıcından itibaren ortak alanlarda dezenfektan standları ihtiyaç haline gelmiştir.

Ayrıca çok riskli olan klimaların kullanımı için özel UVC-Tech cihazlara ihtiyaç duyuluştur. Bir çok şirketin çalışma alanlarında yeni teknolojilere yatırım yapmasının gerekliliği görülmüştür. Akıllı sistemler ile toplu alanların girişlerinde, ateş ölçerli dezenfektan sistemlerine ihtiyaç artmaktadır. Bu husus mobilyalar ve diğer ekipmanlar için de geçerlidir.

İŞ HAYATINDA KONTROL VE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

Çalışan ve müşterilerin kontrollü bir şekilde ortama alınması, belirli bir prosedür kapsamında kayıt altına alınabilir şekilde olmalıdır. Çalışanların iş başlamadan önce, ateş ölçümler manuel ve ya otomatik akıllı kontrol istasyonları ile yapılmalıdır, kayıt sürecinin önemi büyüktür.

Personel veya müşterilerin şirket içerisinde görüşme süreleri, mekanın uygunluğu göz önünde bulundurularak planlanmalıdır.

Çalışma şekli, iş veya müşterinin durumuna göre uzaktan yapılabilecek sistemlerin kullanılabilmesi de önemlidir.

Sağlık problemleri ile karşılaşılması durumunda hazırlanmış prosedür kapsamında, ilgili eylem planı devreye alınmalıdır.

Tüm bu çalışmalar sağlıklı bir iş hayatı, sonuç olarak çalışanların ve müşterilerin korunmasını sağlayacaktır.

ÜRÜNLERİ İNCELEYİN