Kurban Satış Yeri Dezenfeksiyonu

KURBAN SATIŞ YERLERİNDE HİJYEN KURALLARI

KURBAN SATIŞ YERLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Kurban satış yerlerinde alınması gereken önlemler hem satıcı hemde müşterilerin sağlığının korunması için önem arzetmektedir. Yoğun bir insan trafiğine sahip olan bu alanlarda başlıca şu önlemlere dikkat etmek gerekmektedir.

  1. YÖNLENDİRME ve BİLGİLENDİRME tabelaları ve uyarıcı bilgilendirici levhaların yeterince ve doğru bir şekilde uygulanmalıdır. Hayvan satış alanının giriş kapılarına ve uygun yerlerine, COVID-19’dan korunma önlemleri ile ilgili bilgilendirici kuralların olduğu tabelalar asılmalıdır
  2. Hayvan satış alanının etrafı sınırlandırılmalı, alan giriş ve çıkışlarda kontrollü bir geçiş sağlanarak ateş kontrolü yapılabilmesi çok önemlidir ve  el antiseptiği kullanılmalıdır. 
  3. Ateşi ve solunum sıkıntısı olan, COVID-19 tanısı alan veya temaslısı müşteriler, hayvan satış alanlarına girmemelidir.
  4. Maske takılmalı ve sosyal mesafenin korunmasına dikkat edilmeli
  5. Alanın hijyen ve temizliğine çok dikkat edilmelidir.
  6. Alanda yeterince çöp kovası, atıkların temizlenmesi ve alandan atılması çok önemlidir.
  7. Ortak kullanım alanları (MEscit, Abdest alma yerleri, WC, Lavabolar, Bekleme ve dinlenme alanları, Cafe yerleri gibi alanlarda hijyen kurallarına dikkat edilmelidir. Yeterli sayıda bulundurulmalıdır. Sıvı sabun ve kağıt havlu bulundurulması temin edilmelidir.
  8. Alanda tokalaşma veya dokunmaya dikkat edilmeli.

Tüm bu önlemler insan sağlığının korunması ve pandemi sürecinde vaka sayılarının minimum seviyede tutulması sağlamaktadır. COVID-19  ile mücadele kapsamında alınan bu önlemler ile sağlıklı bir yaşam hedeflenmektedir. Gatesis kurban satış ve kesim yerlerine uygun hem ürün hemde hizmet sunmaktadır. Dezenfektan standları, Yönlendirme ve Bilgilendirme pankartları, Dezenfektan ve antiseptikler, sterilizasyon cihazları, kişisel mesafenin korunması için gerekli ürünler kolaylıkla ulaşılabilir sekildedir.